korona królów

Jąkanie w serialu Korona Królów – w 2 odcinki

korona królów - jąkanie

Dawid: Jan otrzymuje kluczowe zadanie – wygłoszenia prezentacji przed kimś dla niego niezwykle ważnym. Niestety, istnieje znaczne wyzwanie – Jan się jąka i doświadcza bloków mowy. 

 

serial: Wierzcie mi, nie będzie łatwo. Janie, została Ci przyznana wielka przywilej, wielki zaszczyt! Zaszczyt? Otworzysz ceremonię ogłoszenia mowy ku czci króla. Ja, braciszku?

Mówiłem, że to przywilej i życzenie króla. Ia, ia, ia, ia, ia, ia, ia, ia. Dlatego przyszedłem, by wcześniej ci o tym powiedzieć, byś mógł przećwiczyć mowę. 

Dawid: Jan szuka porady u swojego hiszpańskiego przyjaciela, lekarza, aby zapewnić sukces swojej prezentacji.

serial: Medycyna nie zna lekarstwa na jąkanie.

Tak więc jedyną opcją pozostaje ucieczka. Schowam się w jakimś klasztorze, będę przepisywał księgi albo uprawiał zioła. Zioła. Być może jest ktoś, kto może ci pomóc. Lekarz mówi, że nie ma lekarstwa na jąkanie, ale być może pomoże ci wróżka, wróżbita, może zioła cię uzdrowią. Może czarownica. Niestety, mimo sprzeczności z jego przekonaniami, Jan był głęboko wierzący.

cytat: Ziąb! Co ode mnie chcecie? Twarz? Duchy? Dusze? Napary?

Niestety presja wystąpienia jest zbyt silna. W końcu Jan szuka pomocy u znachorki.

serial: Ty sam, Janie. Nie będę śpiewał tych… Co się dzieje? Myśl! o legacie! Król! Pije zioła, napary, śpiewa, kąpie się. Bracie, co ty robisz? Co to za miejsce? Już mi przeszło! Ale co? Jąkanie! A gdy nadchodzi moment wygłoszenia prezentacji, nie jest już tak łatwo. Szanowny Legat na pewno już dość miał.

Dawid: Jesteśmy w XV wieku, a Jan Szafraniec to rektor Uniwersytetu Krakowskiego, świadek korony, ważna postać, która ma wygłosić prezentację przed legatem papieskim – zadanie kluczowe w tamtych czasach.Takie sytuacje, oczywiście, nadal mają miejsce w XXI wieku. Kiedy z różnych powodów musimy coś zrobić, na przykład zaprezentować projekt w pracy, odpowiedzieć na pytania, wygłosić przemówienie w szkole czy podnieść toast na weselnym przyjęciu.

Jak to zrobić, gdy się jąka i doświadcza bloków mowy? To jest dokładnie pokazane w serialu „Korona Królów”, gdzie producenci poświęcili znaczną część – 10 minut podzielonych na dwa odcinki – na temat jąkania. Jak znaczący był problem mowy dla Jana Szafranka. Być może jego historia rezonuje z twoją. Po pierwsze, kiedy jesteś zły na siebie, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z zadaniem, szukasz pomocy, czasami dzielisz się tym trudnym tematem z najbliższymi, ale oni rzucają ręce, nie wiedząc, co ci powiedzieć. Nie ma lekarstwa na jąkanie, nie ma skutecznej terapii – nic nie działa.

Próbujesz różnych metod alternatywnych, które może sprzeczne są z twoimi wartościami.  Ale zabierasz się za to, bo chcesz mówić płynnie. Nie chcesz, aby potraktowano cię niepoważnie. Człowiek mógłby zapytać, dlaczego Janowi powierzono tak trudne zadanie? Czy nie było innych kandydatów? Być może spodziewano się, że w końcu mu się uda. Czasami w szkole czy w pracy wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że problem mowy dla ciebie jest dużym problemem. Może czasem się zająknąłeś, ale przecież nikt tego specjalnie nie zauważył ani nie wytknął. Więc jeśli powierzymy ci większy projekt, a wiemy, że jesteś dobry, cóż, może sobie poradzisz.

A w kulminacyjnej scenie, gdy Jan Szafraniec wygłasza prezentację przed legatem, pierwsza próba zawodzi. Odsuwa się i zmienia styl mowy, tak jak wielki król Salomon, który dzięki boskiej łasce potrafił rozróżnić dobro od zła. Chciałem wam pokazać ten fragment, bo bardzo przypomina zmianę mowy z jąkania na Nową Mowę.

Zmiana stylu mowy, akcentów, intonacji i przemawianie jak prawdziwy mówca, wszystkim się podobało. Król był zachwycony. I być może wszystkie te działania, które podjął [00:08:00] miały na celu odkrycie w sobie tej umiejętności, tych możliwości do zmiany mowy. Czasami jest to intuicyjne, ktoś to robi zupełnie przypadkowo i zmienia swój styl mowy, a czasami potrzebny jest trener Nowej Mowy, żeby pomógł przejść przez tę zmianę i zrobić to bardziej świadomie.

Jesteśmy w XV wieku, niewiele wiadomo o jąkaniu, jego złożoności i przyczynach. Po prostu… tak jest i nie ma lekarstwa na jąkanie, nawet Hiszpan, który pewnie opłynął cały świat, nie wie nic o tym, jak pokonać jąkanie. Więc jest pewne bezradność, ale i dzisiaj w XXI wieku również człowiek bywa bezradny wobec jąkania, przecież próbował wielu metod – od zwolnienia tempa, poprzez ćwiczenia przed lustrem.

Nic nie pomogło. Czy naprawdę próbowałeś wszystkiego? Jak trudno jest zaufać, kiedy wiele razy ci się nie udało. Być może Jan także wcześniej szukał pomocy. Przecież miał dostęp do wszystkich najlepszych metod i wykształconych osób w kraju, ale też za granicą. Ale próbuje dalej. Może ktoś pomoże, i niezależnie od tego, ile lat się męczysz, trzeba szukać dalej.

Może warto pójść śladami naszego bohatera Jana  i znaleźć swoją Nową Mowę. 

KURSY NOWEJ MOWY

JĄKANIE

jąkanie mity

 

https://vod.tvp.pl/seriale,18/korona-krolow-jagiellonowie-odcinki,292227/odcinek-93,S01E93,847831

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Szafraniec_(biskup)

korona królów

Podobne wpisy