Jąkanie to zaburzenie płynności mowy. Nie tylko utrudnia komunikację, ale może również wywoływać wiele problemów w przyszłości. Dzieci, u których pojawia się ta przypadłość, powinny jak najszybciej znaleźć się pod opieką profesjonalistów.

Przyczyny jąkania u dzieci

Przyczyn jąkania u dzieci może być bardzo wiele. W niektórych przypadkach jest ono dziedziczne. Może także pojawić się u dzieci, których rodzice się jąkają w wyniku powtarzania ich mowy. Nie można zapomnieć również o przyczynach psychologicznych. Jąkanie może być objawem napięć panujących w szkole lub w domu lub wynikiem traumatycznych przeżyć. 

Do innych dość powszechnych przyczyn jąkania należy zaliczyć także kwestie neurologiczne, czyli choroby układu nerwowego, które również mogą warunkować występowanie tego schorzenia. Jąkanie dość często występuje także u dzieci z zaburzeniami mowy oraz opóźnionym rozwojem tego narządu.

Jąkanie u dzieci – jak z nim walczyć?

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę jąkania u dzieci. W każdym przypadku musi być pod opieką doświadczonego logopedy. Jeśli ta przypadłość jest wynikiem zaburzeń emocjonalnych, to potrzebny jest także psycholog. Niezwykle ważna jest także prawidłowa postawa rodziców. Nie mogą oni strofować dziecka czy też karać za jąkanie. Maluch musi mieć poczucie wsparcia.

terapia jąkania u dzieci

Terapia jąkania / trening mowy u dzieci – jak przebiega?

Główną podstawą skuteczniej terapii jąkania / treningu mowy jest nauka mowy od podstaw.  Trener stosuje różne metody bezpośrednie, takie jak Relaksacje,kotwiczenie, poprawę emisji glosu, wzmacnianie pewnosci siebie, budowanie odwagi. 

Terapia Trening zawsze musi być dopasowana do wieku dziecka, oraz do jego sytuacji społecznej wtedy da oczekiwane rezultaty. Bardzo istotna jest także edukacja rodziców, którzy muszą również samodzielnie podejmować kroki, które pomogą ich dziecku w walce z jąkaniem. Powinno on pamiętać przede wszystkim o tym, aby podczas porozumiewania się z pociechą mówić nową mową, zanurzyć się w niej. 

Terapia jąkania u dzieci w gabinecie Nowa Mowa

Nowa Mowa to przede wszystkim doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale wiedzą, z czym borykają się ich pacjenci. Dostosowują metody treningu do konkretnych potrzeb młodych kursantów oraz ich rodziców. Stosują innowacyjne i autorskie założenia, które pozwalają zniwelować lęk przed mówieniem. 

Kursy spokojnej i płynnej mowy pozwalają pozbyć się problemu, który może mieć negatywny wpływ na dorosłe życie. Nauka Mowy  jest przeprowadzana w spokojnej i miłej atmosferze sprzyjającej walce z tą dolegliwością. Mogą z niej skorzystać dzieci w każdym wieku. Dzięki kursom Nowej Mowy dzieci uczą się, jak radzić sobie ze swoimi problemami oraz płynnie i wyraźnie mówić. Jest to sprawdzony, a przede wszystkim skuteczny sposób. 

Filmy z rodzicami dzieci oraz z dziećmi mówiącymi nową mową.