Niemodlin – jąkanie, bloki mowy

Nowa płynna Mowa – Puls Niemodlina

 
 

pulsniemodlina

Jąkanie to wstydliwy problem. Jest ogromną barierą podczas nawiązywania kontaktów towarzyskich, a także w wielu codziennych sytuacjach. Dziś opisujemy sylwetkę Marcina Pitio z Niemodlina, którego spotkał ten problem i skutecznie z nim walczy.

Głównym sprawcą jąkania jest psychika i wykształcony przez nią ciągły stan patologiczny mowy. To co słychać i widać w trakcie wypowiedzi jąkającego się człowieka to ok. 30% problemu. Jąkanie uważane jest za chorobę niewypowiedzianych myśli. Prawdziwe jąkanie schowane jest wewnątrz człowieka – składa się na nie nieustanny strach przed zamknięciem, stres z powodu niemożliwości korzystania ze swobodnej mowy, zamknięcie się w sobie, niska samoocena, brak spokoju, napięcie całego ciała, czy niemożność udowodnienia swojej inteligencji. Na dodatek kontakt z osobami obcymi momentalnie zwiększa problemy z mową.

Marcin Pitio z Niemodlina w kwietniu tego roku, rozpoczął terapię prowadzoną przez Centrum Terapii Jąkania (leczenie metodą prof. Lilii Arutyunian). Początek szkolenia, to okres podstawowy, który trwał 9 dni. Przez pierwsze 8 dni było całkowite milczenie, później wydychanie sylab. W tym czasie Marcin mógł porozumiewać się ze światem zewnętrznym tylko za pomocą kartki i długopisu. Mikrokursy, w których uczestniczy Marcin, odbywają się co, 2 lub 3 tygodnie. Każdy mikrokurs trwa dwa dni i za każdym razem uczestnicy poznają nowe elementy, które wzbogacają mowę i zwiększają tempo np. są to zlepki dwuwyrazowe. Z biegiem czasu mowa jest bardziej wzbogacona i staje się szybsza. Na jednym wdechu można zdecydowanie więcej powiedzieć- twierdzi Marcin Pitio.

MG