kawa czy herbata TVP wypowiedzi

Kawa Czy Herbata 2007 Agnieszka Szulim Radek Brzózka

 
 

kawa2007

Radek Brzózka – Jest z nami Henryk Czich wokalista zespołu Universe, Dawid Tomaszewski  oraz Marcin Popławski. Zaprosiliśmy Panów dlatego, żeby pomówić o bardzo dokuczliwej  dolegliwości a mianowicie o jąkaniu się.  Mamy w studiu ludzi, którzy poradzili sobie z jąkaniem się, co przez wiele wiele lat, przez wielu logopedów było wykluczone, kompletnie niemożliwe żeby poradzić sobie z jąkaniem. A jednak można, jak to się robi?

Heniek Czich -Trzeba przejść  terapię. Ja jąkałem się przez ponad 37 lat i jak popatrzę sobie  wstecz to taki wywiad jak w tej chwili był rzeczą nierealną , zresztą ja chciałem tę wadę po prostu ukryć.

Agnieszka Szulim – Słuchając teraz Pana to się wydaje nieprawdopodobne.

Henryk Czich – Tak nieprawdopodobne ale ja mam jeszcze nagrania z tego jąkania się. W zawodzie muzyka mogłem polegać na osobach, które mnie znały i wiedziały, że się jąkam, więc było mi lżej. Natomiast osoby z zewnątrz, które nie wiedziały o tej wadzie …..wiele rzeczy przeżyłem…..

Radek Brzózka – Ale śpiewać można było?

Henryk Czich –  Tak , śpiewać można było.

Agnieszka Szulim -Metoda, którą stosują Panowie mówi o tym, że to jąkanie trzeba przezwyciężyć wśród ludzi?

Dawid Tomaszewski-Tak, metoda nowej mowy jest metodą , która pozwala nauczyć się mówić „jeszcze raz”. Żeby móc mówić później między ludźmi  trzeba ćwiczyć wśród ludzi. Wszystkie doświadczenia życiowe typu proste zakupy w sklepie, rozmowa przez telefon, musi być stopniowo przerobiona na każdym etapie. Tak jak robi to dziecko od paru sylab do  pełnych zdań, aż do uzyskania całkowitej pewności, że wszystko mogę załatwić.

Radek Brzózka – Kiedyś jąkaliście się, udało Wam się to przezwyciężyć,  dziś przekazujecie swoją umiejętność swoim pacjentom takim jak Pan Marcin. Czy trudno było się przemóc, żeby wystąpić w telewizji a wcześniej wziąć udział w terapii?

Marcin Popławski– Najtrudniej było zapisać się na terapię.

Agnieszka Szulim –  Takie spotkanie jak dziś to chyba ćwiczenie dla Pana najpoważniejsze. Wyjście do ludzi, pokazanie się publicznie to też  forma poprawy…

Marcin Popławski –  Jedna z najtrudniejszych…..ale najgorzej było zadać pierwsze pytanie wolna mową.

Radek Brzózka – Ile trwa od etapu bardzo wolnej mowy do płynnej?

Dawid Tomaszewski – Pan Marcin mówi obecnie mową leczniczą. Ona musi spełnić swój cel czyli upewnić pacjenta, że powie wszystko i wszędzie. Ma za zadanie wzmocnić psychicznie samoocenę i już po 4 miesiącach można używać płynnego tempa ale utrwalenie tej mowy trwa trochę dłużej , nawet do roku.

Radek Brzózka – Panie Marcinie, jesteśmy z Pana dumni!

Marcin Popławski – Ja z siebie też!

Agnieszka Szulim – Największe błędy dorosłych wobec dzieci?

Dawid Tomaszewski – Najczęstszym błędem to jest uświadomienie „Ty się jąkasz”, „Ty jesteś gorszy”,”Jesteś inny”  i już dziecko idąc do szkoły , idzie z przekonaniem, że nie jest takie jak inne dzieci.

Agnieszka Szulim – Nie powtarzajmy tych błędów!

Radek Brzózka – Przedstawiliśmy Państwu optymistyczny dowód na to, że z różnymi przypadłościami można sobie poradzić. Gratulujemy Państwu!